Skip to content
PARTNERIO REKLAMA

Pelenai nuo skruzdėlių: natūrali priemonė, kuri padės iškraustyti šiuos nepageidaujamus gyventojus iš jūsų sodo

Pelenai nuo skruzdėlių
Pasidalinkite su drauge ar draugu:

Pavasarį ir vasarą sodininkai dažnai susiduria su nepageidaujamais sodo gyventojais – skruzdėlėmis. Ar žinojote, kad atsikratyti skruzdėlių padeda itin paprasta priemonė – medžio pelenai? Pelenai nuo skruzdėlių – tai viena iš natūraliausių, ekologiškų ir ekonomiškų priemonių, padedančių kovoti su šiais vabzdžiais.

Skruzdėlės – naudingi vabzdžiai ar kenkėjai?

Visų pirma pasiaiškinkim, ar skruzdėlės tikrai kenkia ar visgi neša naudą jūsų puoselėjamiems sodo ir daržo augalams.

Nedidelė skruzdėlių populiacija gali turėti teigiamą poveikį:

  • jos valgo kenksmingus vabzdžius, pvz., lervas, erkutes;
  • pureną dirvą, pagerindamos jos struktūrą;
  • skaido organines medžiagas.

Skruzdėlės sode kelia problemų, kai jų yra pernelyg daug:

  • viena iš didžiausių netiesioginių skruzdėlių daromų žalų – jų simbiotinis ryšys su amarais. Skruzdėlės „melžia“ amarus, gerdamos jų išskiriamą saldų skystį, gina amarus nuo plėšrūnų, pavyzdžiui, boružėlių, bei perneša juos ant sveikų augalų, skatindamos jų plitimą.
  • Skruzdėlės ardo dirvožemį ir šaknų sistemą, kadangi kasa požeminius tunelius ir formuoja skruzdėlynus. Taip jos gali pažeisti jaunų augalų šaknis, išjudinti sėklas ar mažus daigus, trukdyti normaliam vandens įsigėrimui ar maistinių medžiagų pasiskirstymui dirvoje.
  • Kai kurių rūšių skruzdėlės tiesiogiai graužia saldžius vaisius, uogas ar net daržoves.
  • Kai skruzdėlės įsikuria šiltnamiuose ar prie pat namų, jos ne tik trikdo augalų priežiūrą, bet ir braunasi į vidų, ieškodamos cukraus, vaisių ar trupinių.

Taigi, skruzdėlės gali būti tiek naudingos, tiek kenksmingos, priklausomai nuo jų kiekio ir elgesio. Jei jos masiškai puola augalus, saugo amarus ar ardo šaknis, verta imtis priemonių joms kontroliuoti.

Pelenai nuo skruzdėlių

Kaip skruzdėles veikia pelenai?

Medžio pelenai – tai šarminės prigimties medžiaga, gaunama deginant medieną. Juose gausu kalcio, kalio, fosforo bei kitų mikroelementų. Dėl šarminės reakcijos ir smulkios struktūros pelenai turi savybę išsausinti skruzdėlių kūną ir trikdyti jų kvėpavimą. Kai skruzdėlės, eidamos savo įprastais takais, susiduria su pelenais, šie joms kelia fizinį diskomfortą – prilipę prie kūno jie džiovina chitininį dangalą ir trikdo kvėpavimo sistemą. Dėl to skruzdėlės stengiasi vengti tokios aplinkos. Taip pat pelenai gali sunaikinti feromonų pėdsakus, kuriais skruzdėlės žymi kelią į maisto šaltinį ar lizdą. Praradusios šiuos cheminius „kelius“, jos pasimeta, sutrinka jų organizuotas judėjimas.

Nors kai kurios skruzdėlės gali žūti tiesiogiai nuo pelenų, didžioji dalis tiesiog pasitraukia iš užterštos teritorijos. Pelenai veikia ne kaip nuodas, o kaip atgrasanti ir trikdanti medžiaga. Jei skruzdėlyną ir jų takus nuolat barstyti pelenais, kolonija gali pasirinkti persikelti į ramesnę, saugesnę vietą.

Rekomenduojamas video

Pelenai nuo skruzdėlių

Pelenai nuo skruzdėlių – kaip naudoti?

  • Aplink lysves ir augalus. Jei skruzdėlės dažnai lankosi darže ar šiltnamyje, pelenus galima pabarstyti aplink augalų stiebus arba formuoti apsauginį žiedą aplink lysvę. Tai atbaidys šiuos vabzdžius, nes jie vengia vaikščioti pelenais padengtu paviršiumi.
  • Tiesiai ant skruzdėlyno. Jeigu žinomas skruzdėlyno buvimo taškas, galima dosniai apibarstyti jį pelenais. Geriausia tai daryti sausą dieną, nes pelenai greitai susigeria į dirvą ir praranda efektyvumą, jei aplinka yra drėgna.
  • Prie durų slenksčių ir langų. Jeigu skruzdėlės braunasi į namus, pelenais galima pabarstyti galimus įėjimo taškus: prie durų, langų, grindų plyšių. Taip sukursite natūralų barjerą.

Reikia turėti omenyje, kad pelenai gali pakeisti dirvožemio pH. Per dažnas jų naudojimas gali padaryti žemę pernelyg šarmine, kas nepalanku kai kuriems augalams. Todėl pelenai nuo skruzdėlių turi būti naudojami saikingai, o dirvos būklė stebima.

Pelenai yra pakankamai efektyvi priemonė skruzdėlių naikinimui, tačiau kartais šios randa būdų pelenus apeiti arba ignoruoti. Tokiu atveju pelenų naudojimą galite derinti su kitomis natūraliomis priemonėmis – cinamonu, actu, citrinų sultimis ar eteriniais aliejais. Be to, pelenai neveikia skruzdėlių momentiškai, gali prireikti kelių dienų ar savaičių nuoseklaus jų barstymo. Todėl pelenai dažniau laikomi atbaidymo priemone, o ne galutiniu naikinimo sprendimu.

Pelenai nuo skruzdėlių

Pelenai nuo skruzdėlių – kodėl verta pasitelkti šią priemonę?

Skruzdėlių naikinimas pelenais turi keletą svarbių privalumų:

  • pelenai – tai visiškai natūrali priemonė, gaunama deginant medieną. Jie neturi cheminių medžiagų, todėl yra saugūs naudoti aplink vaikus, augintinius ir valgomuosius augalus.
  • Pelenai, naudojami saikingai, praturtina dirvą kalciu, kaliu ir kitais mikroelementais. Jie taip pat gali pagerinti dirvos struktūrą ir sumažinti rūgštingumą (pakelti pH), ypač rūgščiuose dirvožemiuose.
  • Pelenai yra lengvai prieinami ir pigūs. Kūrenantiems krosnį malkomis jų naudojimas nekainuoja papildomai.
  • Naudojant pelenus nereikia specialios įrangos – jų tiesiog pabarstoma aplink norimą teritoriją ar skruzdėlyną.

Pelenai nuo skruzdėlių – tai paprastas, saugus ir veiksmingas būdas kovoti su šiais vabzdžiais, ypač jei siekiama sumažinti cheminių priemonių naudojimą sode ar aplinkoje. Nors tai nėra žaibiškai veikiantis sprendimas, tinkamai naudojant, pelenai gali ženkliai sumažinti skruzdėlių kiekį ir padėti išvengti jų daromos žalos. Svarbiausia – kantrybė, nuoseklumas ir pagarba gamtai.

Šaltiniai
https://www.housedigest.com/
https://www.hartnett-products.ie/
https://schoolofbugs.com/

Nuotraukos asociatyvinės © Canva

Pasidalinkite su drauge ar draugu:
author avatar
Ona
Domiuosi sodininkyste ir gėlių auginimu. Manau, kad gamtos, gėlių apsuptyje atsinaujiname, atsigauname kūnu ir siela, nuslopsta rūpesčiai, gyja dvasios žaizdos. Taip pat domiuosi rankdarbiais, mėgstu keliauti bei mokytis naujų dalykų.

2 thoughts on “Pelenai nuo skruzdėlių: natūrali priemonė, kuri padės iškraustyti šiuos nepageidaujamus gyventojus iš jūsų sodo”

  1. Labai įdomus metodas! Tik reiktų prisimint, kad pelenus naudot saikingai, kad nepakenkt augalams.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

OSZAR »