Įsibėgėjus augalų auginimo sezonui, jau nuo sėjos etapo pereinama prie daigų persodinimo. Tačiau daigų į lauką ar į šiltnamį perkėlimui didžiausią įtaką turi lietuviški orai. Nors gana vėsus 2025 metų pavasaris gali šį terminą kiek pakoreguoti, tačiau metai iš metų vyrauja tam tikros tendencijos. O bene labiausiai daržininkus dominantis klausimas, kada sodinti pomidorus į šiltnamį. Pasiaiškinkime, kokia tai data, kokios sąlygos jau turi įsivyrauti ir kaip šiam etapui paruošti daigus.
Kada sodinti pomidorus į šiltnamį – data ir temperatūra
Iš egzotiškų kraštų parvežtas pomidoras Lietuvoje puikiai auga, tačiau klimatas šioms ilgos vegetacijos daržovėms turi būti kiek priderintas prie natūralios aplinkos. Tą pasiekti galima ankstyva sėja, šiltnamio sąlygų palaikymu, kruopščia priežiūra ir tinkamu tręšimu. Vienas iš etapų – pomidorų daigų persodinimas į šiltnamį, o jo metu vengiama kelti stresą daigams vardan kokybiško derliaus. Tai reiškia, kad Lietuvoje labai svarbu atsižvelgti į pakankamai įšilusią lauko temperatūrą, dienos ilgumą ir kitus svarbius niaunsus.
Visi šie reiškiniai lėmė, kad Lietuvoje pomidorus į šiltnamį rekomenduojama sodinti nuo gegužės vidurio iki gegužės pabaigos. Šiuo laikotarpiu dirvos temperatūra šiltnamyje jau pasiekia bent +12–14 °C, kuri tinkama daigams įsitvirtinti. Taip pat oro temperatūra naktimis nenukrenta žemiau +8–10 °C, dieną siekia +20–26 °C, o šiltnamyje vyrauja vidutinė 15 °C paros temperatūra. Vėlyvo pavasario terminas taip pat sumažina riziką „pasirodyti“ šalnoms, ypač pavojingoms pomidorams.
Vis dėlto, privalumą turi šildomų šiltnamių savininkai, nes pomidorų persodinimą į šiltnamį galima smarkiai paankstinti iki balandžio pradžios ar net kovo. Tikslesnis terminas priklausys nuo šildymo intensyvumo.
Tiems, kam svarbu laikytis Mėnulio kalendoriaus, palankiausios dienos pomidorams persodinti yra gegužės mėnesio 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 dienos.

Kada sodinti pomidorus į šiltnamį „pasako“ ir daigai
Iš tiesų, daug kas priklaus ne tik nuo temperatūros ir datos, kada sodinti pomidorus į šiltnamį, bet ir nuo daigų būklės ir jų pasiruošimo. Gali būti, kad vėsesnės ir kiek niūresnės pavasario dienos ar nepakankamas tręšimas bei pradelsta sėja neleido užauginti kokybiškų ir reikiamo dydžio daigų. Pomidorų daigai, prieš perkėlimą į šiltnamį turi atrodyti taip:
- turi 8–11 sveikų, tamsiai žalių lapelių ir tvirtą stiebą
- susiformavę 1–2 žiedynai, išskleidę kelis žiedus
- daigas yra 23–35 cm aukščio (įprastoms aukštaūgėms veislėms)
- jie turi būti 6–8 savaičių amžiaus
Patyrę sodininkai žino, kad daigus prieš visam laikui „ištremiant“ laukan ar į šiltnamį turi būti grūdinami dvi savaites prieš sodinimą. Tai daroma kasdien išnešant daigus iš patalpos ir nakčiai parnešant juos atgal. Be to, prieš pat sodinimą daigus palaistykite ir 1–2 dienas pripratinkite prie šiltnamio temperatūros.
Rekomenduojamas video

Pomidorų sodinimas į šiltnamį
Atėjus idealiausiam metui, kada sodinti pomidorus į šiltnamį, pasirūpinkite šiltnamio dirvos derlingumu. Žemė turi būti lengva, išpurenta, derlinga, paturtinta kompostu ar gerai perpuvusiu mėšlu (įterpti dar rudenį arba bent 2–3 savaitės prieš sodinimą) su pH 6,0–6,8. Įgyvendinus šias sąlygas, laikas ruoštis sodinimui:
- Paformuokite lysves atsižvelgdami į šiltnamio dydį ir darykite vieną arba dvigubą eilę.
- Išlaikydami atstumus tarp augalų (50–60 cm tarp daigų ir 60–70 cm tarp eilių) iškaskite duobutes šiek tiek giliau, nei augo daigas.
- Galima įsodinti juos į duobutes iki pirmų lapų – paskatins šaknų augimą. Galima apgalvoti ir gulsčiąjį sodinimą.
- Į duobutę galima įdėti saują komposto, pelenų ar žiupsnį mineralinių trąšų.
- Užberkite žemėmis, švelniai suspauskite, gerai palaistykite.
Vėliau daigus giliai, bet retai laistykite šaknų zonoje (tik ne ant lapų), būtinai vėdinkite orą, pariškite atramomis, aplaužykite „pažastis“, tręškite ir… laukite derliaus!
Šaltiniai
- https://www.teagasc.ie/crops/horticulture/vegetables/tomatoes—greenhouse-salad-crops
- https://juliana.com/uk/inspiration/guide-tomatoes-in-the-greenhouse
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.