Soruolės (Pennisetum) yra įspūdingi dekoratyviniai augalai, kurie vis labiau populiarėja Lietuvos soduose ir gėlynuose. Šie elegantiški varpučio giminaičiai su savo švelniais, pūkuotais žiedynais suteikia sodui grakštumo ir lengvumo. Norint, kad soruolės džiugintų akį visą sezoną, svarbu žinoti, kada tinkamiausias metas jas sodinti ir kaip tai daryti teisingai. Šiame straipsnyje aptarsime, kada sodinti soruoles bei kitus svarbius sodinimo aspektus, kurie padės jums užauginti sveikus ir gyvybingus augalus.
Kada sodinti soruoles optimaliausias laikas?
Kada sodinti soruoles? Tai vienas dažniausių klausimų, kurį užduoda sodininkai, susidomėję šiais dekoratyviniais žolynais. Soruolių sodinimo laikas priklauso nuo klimato sąlygų ir augalo rūšies. Lietuvos klimato juostoje rekomenduojama soruoles sodinti vėlyvą pavasarį arba ankstyvą vasarą, kai dirvožemis jau yra pakankamai įšilęs ir nebegresia šalnos.
Geriausia soruoles sodinti nuo gegužės vidurio iki birželio pradžios. Šiuo laikotarpiu dirvožemio temperatūra paprastai būna pasiekusi 10–15°C ir yra optimali soruolių šaknų vystymuisi. Sodindami soruoles anksčiau, rizikuojate, kad vėlyvos pavasario šalnos gali pažeisti jaunus augalus, o vėluojant su sodinimu, augalai gali nespėti gerai įsišaknyti iki rudens.
Kada sodinti soruoles, jei naudojate sėklas? Soruolių sėklas galima sėti į dirvą tiesiogiai jau balandžio pabaigoje, tačiau geriau tai daryti gegužės pradžioje, kai dirva tampa šiltesnė. Norint ankstyvesnio rezultato, galima bandyti sėklas daiginti namuose nuo kovo vidurio, o daigus persodinti į nuolatinę augimo vietą jau gegužės mėnesį.
Palankios dienos soruolių sėjai ir sodinimui, remiantis Mėnulio kalendoriumi 2025 m. bus gegužės 1, 2, 6, 9, 10, 16, 17, 29, 30 bei birželio 2, 3, 5, 6, 8, 12, 13, 17, 18, 30.

Tinkamos sąlygos soruolių auginimui
Soruolės yra ganėtinai nereiklūs augalai, tačiau norint, kad jie gražiai vystytųsi ir žydėtų, svarbu parinkti tinkamą vietą ir užtikrinti optimalias sąlygas. Kada sodinti soruoles, jei sodas yra šešėliuotas? Nors kai kurios soruolių rūšys toleruoja dalinį pavėsį, daugumai jų reikia saulėtos vietos, kur gaus bent 6 valandas tiesioginės saulės šviesos per dieną.
Dirvožemis soruolėms turėtų būti pralaidus, derlingas ir vidutinio drėgnumo. Prieš sodinant, rekomenduojama praturtinti dirvą kompostu ar perpuvusiu mėšlu. Soruolės nėra labai reiklios drėgmei, tačiau pirmaisiais augimo mėnesiais reguliarus laistymas padės joms geriau įsišaknyti.
Rekomenduojamas video
Soruolių sodinimo ypatumai
Kada sodinti soruoles, kad jos augtų grupėmis? Sodinant kelias soruoles kartu, tarp jų reikėtų palikti 40–60 cm tarpus, priklausomai nuo rūšies ir veislės dydžio. Didesnėms veislėms, kaip Pennisetum alopecuroides ‘Hameln‘, reikėtų daugiau erdvės – apie 60–80 cm.
Soruolių sodinimo gylis turėtų būti toks, kad augalo šaknų kaklelis būtų viename lygyje su dirvos paviršiumi. Pasodinus, augalą reikėtų gausiai palaistyti ir mulčiuoti organine medžiaga, kuri padės išlaikyti drėgmę ir slopinti piktžolių augimą.
Soruolių priežiūra po sodinimo
Parinkti laiką, kada sodinti soruoles – tik pirmas žingsnis sėkmingo auginimo procese. Po sodinimo, ypač pirmaisiais mėnesiais, soruolėms reikia skirti dėmesio. Reguliarus laistymas, ypač sausringu periodu, padės augalams įsitvirtinti. Tačiau svarbu neperlaistyti, nes pernelyg drėgnas dirvožemis gali sukelti šaknų puvimą.
Pavasarį, prieš naują augimo sezoną, rekomenduojama nukirpti pernykščius soruolių stiebus ir žiedynus. Tai ne tik pagerina augalo išvaizdą, bet ir stimuliuoja naujų ūglių augimą. Taip pat verta kas kelerius metus pavasarį padalinti peraugusius soruolių kerus, taip atnaujinant augalą ir gaunant naujų sodinukų.

Populiariausios soruolių rūšys Lietuvos soduose
Kada sodinti soruoles, priklauso ir nuo konkrečios rūšies. Lietuvoje populiariausios yra kininė soruolė (Pennisetum alopecuroides) ir šeriuotoji soruolė (Pennisetum setaceum). Pirmoji yra atspari šalčiui ir gali žiemoti be papildomos priežiūros, o antroji reikalauja apsaugos šaltuoju metų laiku arba auginimo kaip vienmetis augalas.
Kininei soruolei būdingi tankūs, cilindro formos žiedynai, o šeriuotoji pasižymi ilgesniais, siauresniais ir dažnai rausvos spalvos žiedynais. Abiejų rūšių soruolės puikiai tinka tiek pavieniui, tiek grupėse, o taip pat derinamos su kitais daugiamečiais augalais.
Soruolės yra puikus pasirinkimas tiems, kas ieško mažai priežiūros reikalaujančių, tačiau dekoratyvių augalų savo sodui. Žinodami, kada sodinti soruoles ir kaip tinkamai jomis rūpintis, galėsite džiaugtis jų grakštumu ir elegancija daugybę metų.
Šaltiniai:
- https://www.provenwinners.com/learn/how-to/fountain-grass
- https://www.growveg.com/plants/us-and-canada/how-to-grow-fountain-grass/
- https://www.thespruce.com/purple-fountain-grass-2132874
Nuotraukos asociatyvinės © Canva.
Man atrodo, kad soruolės nėra tokios jau ir geros, juk jos greit išauga ir viską užgožia.
Nesamone, soruoles geriau sodint anksčiau, o ne laukt gegužės!